Místa v okrese »
X

Vítejte na serveru AkceZabava.cz.

Zvolte si prosím Váš výchozí okres.

Piqi Miqi Beam Me Up Tour

Piqi Miqi Beam Me Up Tour

EN description below---
Náš oblíbenec Piqi Miqi se po své božské první show vrací za námi do Olomouce již v pátek 13.října. Jeho do funky laděná hudba a chytlavé melodie nenechají žádný parket prázdný. Dobrá, budeme upřímní - je trochu těžké jeho hudbu zaškatulkovat. Jedná se totiž o pestrou směs funku, electra, hip hopu, rnb a obecně nového zvuku. Všechno dohromady to tvoří zvuk, na který dnes jen tak nenarazíte. Nepropásněte šanci stát se svědky tohoto unikátního vystoupení. Piqi Miqi představí své zbrusu nové album a stráví s vámi celou noc. O support se postará DJane Sassy, Four+Four Crew a Dj Dava
Uslyšíte i zbrusu nové pecky a Piqi s sebou doveze i své nedávno vydané album Yesterday Left Last Night, které vám rád podepíše!
<3
“Piqi is funky, entertaining, carefree, full of sex appeal, and completely out of the ordinary” says Refresher Magazine. After graduating New York University with an economics degree and a potential career as an investment banker, Piqi Miqi threw away his capitalistic ambitions, and moved to Prague to learn Czech and fulfill his childhood music dreams. He began making a name for himself, rocking live shows at underground parties full of stylish Slavic girls with uncombed hair and second-hand wardrobes. On the side he by posed topless for fashion editorials and used his American smile to book worldwide TV commercials filmed in Prague. Since his migration to Europe, he has cultivated a niche sound combining funk, new-wave, synth pop and R&B with his soulful voice, reintroducing the sounds of the past with a modern twist! Kink Magazine calls him “a stream of pure energy, which naturally translates itself into his songs”. Piqi Miqi’s natural rise has earned him recognition both home and abroad from blogs such as Fashionably Early, DiscoBelle, Kink, and Magnetic Mag. Now he is releasing his album Yesterday Left Last Night, and organizing his European tour to spread his joy. Each of his songs and music videos are unique, and having full creative control as a producer and composer allows him to break the monotony.
Piqi will also be performing unreleased demos and new tracks that he is working on...aka you will be the first to hear it!
We will be selling and autographing CDs of his debut album: Yesterday Left Last Night
DJ Support Sassy, Four + Four crew, Dava

Mapa

Jak to funguje

Pořadatel

  1. Vyplňte všechny údaje o vaší akci včetně místa jejího konání
  2. Vyberte, zda má být viditelná běžným způsobem (zdarma)
  3. Akci můžete zvýraznit, případně umístit na titulní stranu (za poplatek)
  4. V náhledu si potvrďte správnost všech údajů a odešlete objednávku

Partneři

Rádio Haná - nejlepší hudební výběr Agentura Forsberg Letiště Olomouc OLTV.cz - Olomoucká televize